Jsme Dáša a Erik Danielovi a máme skoro pětiletá dvojčata Rozálku a Jenůvku. Po jejich narození se nám zcela změnil pohled na život, na svět, na výchovu a dostalo nás to postupně až k myšlence založení školy.

Jsme Lenka a Kamil Vašíčkovi a vychováváme spolu tři děti -  nejstarší Adélku a dva raubíře, Kamíška a Marečka. Věříme ve svobodu a myslíme si, že svoboda je základním předpokladem k tomu, abychom se cítili šťastní.

Jmenujeme se Eva a Filip Masaříkovi. Máme dvě děti, staršího Hugíska a dceru Šarlotku. Díky nim jsme začali v sobě pátrat potom, kdo vlastně jsme, kým chceme být a jak chceme žít.

Proč školu zakládáme?

Největší akcelerace v hledání (a nalézání) sebe sama nastala s příchodem našich dvou největších učitelů (dětí). Oba nám svým jedinečným způsobem ukazují, jak je svět jednoduchý, radostný a krásný, když si ho sami nekomplikujeme.  To nás přimělo zamyslet se nad tím, jak moc je důležité věřit svým instinktům a zachovat si v sobě malý kousek dítěte. Proto jsme se spolu s ostatními rozhodli založit alternativní školu.

Chceme pro své děti něco, co my jsme nezažili a potřebovali. Chceme vědět, že jsou šťastné, spokojené, že mají pocit bezpečí a že nám důvěřují. Věříme, že trávit čas v takovém prostředí umožní každému maximální rozvoj ve všech směrech. Tohle si zaslouží jak děti, tak dospělí. Věříme, že každé dítě je jedinečné a že je třeba milovat ho takové jaké je a nepřetvářet ho podle své představy nebo představ ostatních.

V rámci  svobodné demokratické školy chceme svobodu nabídnout nejen svým dětem, ale i ostatním. Je pro nás nepřirozené nutit děti učit se něčemu, co zrovna nechtějí a hlavně ani nepotřebují, na úkor toho, co je skutečně zajímá. Stejně tak je nechceme nutit učit se něco, na co nejsou vývojově připravené, jenom proto, že to tak někdo stanovil. Založit svobodnou demokratickou školu cítíme jako naše životní poslání.